Home » Korzyści zdrowotne ciemnej czekolady dla mężczyzn

Korzyści zdrowotne ciemnej czekolady dla mężczyzn

by Alma Bartram
Korzyści zdrowotne ciemnej czekolady dla mężczyzn

Czekolady wytwarzana jest z nasion ziarna zwanego kakaowcem Theobroma. Nazywa się je ziarnami kakaowymi.

Flawanole zawarte w czekoladowym brązie poprawiają przepływ krwi, co może obniżyć wysoki poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Ponadto pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Obniża ciśnienie krwi

Teobromina i flawonoidy obecne w czekoladowym brązie zwiększają dopływ krwi do umysłu i serca, redukują poziom stresu i poprawiają nastrój. Ciemna czekolada może być również bogata w żelazo, magnez, potas i cynk, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

Małe badanie opublikowane w 2018 roku wykazało, że flawonoidy zawarte w czekoladowym brązie mogą zwiększać neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do samoreorganizacji. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy efekt ten przełoży się na wymierną korzyść.

W innym badaniu 10 mężczyzn i kobiet z wysokim ciśnieniem krwi spożywało codziennie 3,5-uncjową tabliczkę ciemnej lub białej czekolady przez 15 dni. Naukowcy zaobserwowali, że ci, którzy jedli czekoladowo-brązowy, zauważyli znaczną poprawę funkcji śródbłonka i niższe ciśnienie krwi w porównaniu z grupą kontrolną.

Choć zalety czekoladowego brązu mogą wydawać się kuszące, należy pamiętać, że smakołyk jest nasycony kaloriami i może przyczynić się do przyrostu masy ciała. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać spożywania zbyt dużej ilości czekolady, a kiedy to robią, upewnij się, że jest ona wysokiej jakości i zawiera co najmniej 70% suchej masy kakaowej.

Ciemna czekolada może być również bogata w przeciwutleniacze i polifenole, o których wiadomo, że łagodzą stany zapalne i choroby przewlekłe. Na podstawie Harvard T.H. Chan School of Public Health, związki te mogą również wspierać zdrową skórę, a badania sugerują, że polifenole w kakao mogą chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Obniża cholesterol

Flawonoidy zawarte w czekoladowym brązie pomogą zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi i poprawiają przepływ krwi. Są w stanie również sprawić, że płytki krwi będą mniej lepkie, co zmniejsza ryzyko udaru i chorób serca. Ciemna czekolada może również pobudzić funkcję śródbłonka, dzięki czemu naczynia krwionośne będą elastyczne.

Zmniejsza to sztywność tętnic, która będzie związana z wysokim ciśnieniem krwi. Dodatkowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, czyli gromadzenia się złogów tłuszczu w tętnicach.

Jednak dieta bogata w cholesterol może również zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Dlatego w ramach zdrowszego planu odżywiania powinieneś jeść tylko niewielką ilość czekoladowego brązu.

Powinieneś wybrać batonik zawierający co najmniej 70% kakao. Im większa zawartość kakao, tym więcej korzyści zdrowotnych. Ważne jest, aby wybierać czekoladę organiczną, pochodzącą ze sprawiedliwego handlu, ponieważ będzie zawierała mniej chemii i dodatków.

Możesz nawet znaleźć czekoladę, która została przetestowana pod kątem zawartości metali ciężkich, takich jak kadm i ołów, które często są szkodliwe dla zdrowia.

Odwiedź nasz sklep : Kamagralek

Kakao i brąz czekoladowy z pewnością są dobrym źródłem magnezu, potasu, fosforu, cynku i selenu. Zawierają również kwas oleinowy, który może obniżyć poziom złego cholesterolu i poprawić wrażliwość na insulinę. Zawierają jednak tłuszcze nasycone i mogą być nasycone cukrem.

Jeśli w przeszłości cierpiałeś na kamicę nerkową lub refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), możesz unikać gorzkiej czekolady. Dzieje się tak dlatego, że może zawierać najwyższą zawartość szczawianów, co do których udowodniono, że powoduje kamienie nerkowe. Ponadto może zaostrzyć objawy GERD u osób cierpiących na Twoje schorzenia. Niemniej jednak Guzak sugeruje spożywanie go w połączeniu z pokarmami bogatymi w wapń, aby pomóc związać szczawiany podczas trawienia.

Zmniejsza stan zapalny

Zapalenie jest naturalną reakcją układu odpornościowego na zarazki i inne obce substancje. Jednak przewlekłe zapalenie może prowadzić do chorób układu krążenia, zapalenia stawów i niektórych form raka. Na szczęście jedzenie czekoladowego brązu może zmniejszyć stan zapalny.

Przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i pentameryczna procyjanidyna pochodząca z kakao, mogą działać przeciwko wolnym rodnikom, co do których udowodniono, że powodują stres oksydacyjny w organizmie. Efektem jest zmniejszenie stanu zapalnego, co oznacza, że komórki mogą szybciej się regenerować. Technika ta pomaga również zapobiegać uszkodzeniom DNA przez wolne rodniki, co może potencjalnie zwiększyć ryzyko niektórych chorób i spowolnić metabolizm.

Jak wynika z badania opublikowanego w American Journal of Physiology: Cell Physiology w 2017 r., flawonoidy zawarte w czekoladowym brązie mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia naczyń poprzez stymulację uwalniania tlenku azotu, który powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto spożywanie rozsądnych ilości kalorii ilość czekolady i innych zdrowych produktów spożywczych może obniżyć poziom cholesterolu poprzez zmniejszenie poziomu lipoprotein o małej gęstości (LDL) i zwiększenie poziomu lipoprotein o dużej gęstości (HDL).

Kilka kostek czekoladowego brązu każdego dnia jest również dobre dla skóry. Zawarte w nim przeciwutleniacze mogą poprawić przepływ krwi do skóry, dzięki czemu będzie zdrowsza i bardziej nawilżona. Dodatkowo może chronić skórę przed promieniami UVB, które mogą zwiększyć ryzyko oparzeń słonecznych, i pomóc organizmowi skuteczniej wchłaniać witaminę D.

Wybierając kolor czekoladowo-brązowy, wybierz taki, który zawiera co najmniej 70% kakao, aby zwiększyć jego wartość odżywczą. Należy jednak pamiętać, że 100-gramowy batonik zawiera ponad 546 kalorii, dlatego najlepiej spożywać tylko 30 gramów czekolady brązowej każdego dnia. Ważne jest również, aby wybierać czekoladki organiczne i pochodzące ze sprawiedliwego handlu, aby przyniosły jak największe korzyści.

Obniża ryzyko raka

Ciemna czekolada zawiera przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Te niestabilne cząsteczki tlenu z pewnością są główną przyczyną starzenia się i chorób, w tym chorób układu krążenia i raka.

Badania sugerują, że regularna dieta zawierająca brąz czekoladowy może znacznie obniżyć ryzyko rozwoju niektórych form raka. Dzieje się tak za sprawą wysokiego stężenia flawonoidów, które uważa się za zapobiegające tworzeniu się w organizmie cząsteczek rakotwórczych. Jednakże właściwości przeciwutleniających brązu czekoladowego nie należy postrzegać jako lekarstwa na raka lub jakąkolwiek inną chorobę. Aby osiągnąć optymalny stan zdrowia, nadal ważne jest przestrzeganie zbilansowanej diety i regularne ćwiczenia.

Przeciwutleniacze zawarte w czekoladowym brązie mogą również pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu i poprawić nastrój. Dzieje się tak wskutek obecności substancji chemicznych: serotoniny i fenyloetyloaminy, o których wiadomo, że działają jako naturalne substancje poprawiające nastrój. Dodatkowo czekoladowy brąz może poprawić przepływ krwi do umysłu, potencjalnie opóźniając związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych oraz poprawiając pamięć i koncentrację.

Kolejną zaletą zdrowotną brązu czekoladowego jest jego zdolność do utrzymywania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dzieje się tak dzięki obniżonej zawartości cukru i zawartości błonnika, który pomaga poprawić wrażliwość na insulinę. Może to zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 i poprawić ogólny stan zdrowia układu krążenia.

Zaleca się umiarkowane spożywanie czekolady brązowej, ponieważ zawiera ona tłuszcz i kofeinę. Dzieje się tak dlatego, że zbyt dużo czekolady może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, otyłości i wysokiego ciśnienia krwi. Ważne może być również wybranie organicznego brązu czekoladowego pochodzącego ze sprawiedliwego handlu, ponieważ da to pewność, że ziarna kakaowe zostały już wyhodowane i zebrane bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.

Pomaga w utracie wagi

Przeciwutleniacze zawarte w czekoladowym brązie, w szczególności flawonoidy, pomagają zmniejszyć stan zapalny i chronić komórki przed uszkodzeniem. Przeciwutleniacze są produktami ubocznymi naturalnych procesów biologicznych zachodzących w organizmie lub mogą powstawać z otoczenia w postaci toksyn lub substancji zanieczyszczających. Twój system wykorzystuje je do ograniczenia niskostopniowego utleniania, które może prowadzić do chorób i starzenia się.

Flawonoidy zawarte w kakao również zwiększają wrażliwość na insulinę. Może to pomóc w utrzymaniu zrównoważonego poziomu cukru we krwi, zmniejszając ryzyko cukrzycy. Dodatkowo może poprawić przepływ krwi do mózgu i oczu, zmniejszając w ten sposób ryzyko problemów ze wzrokiem.

Dodatkowo może zwiększyć metabolizm i zachęcić organizm do efektywniejszego spalania tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że zjedzenie zbyt dużej ilości czekolady zniweczy wszelkie korzyści związane z utratą tkanki tłuszczowej. Najlepiej zostawić małe kwadraciki czekoladowego brązu na deser lub jako przysmak na cały tydzień.

Jeśli jesteś narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, możesz unikać czekolady ze względu na wysoką zawartość szczawianów. Wskazane jest również, aby mieć świadomość jego spożywania, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), ponieważ u niektórych osób z pewnością może on pogorszyć tę chorobę.

Nadal możesz lubić niewielką ilość czekoladowego brązu z umiarem, ale wybieraj produkty z mniejszą ilością dodatku cukru. Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów zalecają ograniczenie całkowitego spożycia dodanego cukru do 12 łyżeczek dziennie, czyli około 48 gramów w przypadku dziewcząt i 15 łyżeczek, czyli 60 gramów w przypadku mężczyzn.

Znajdziesz opcje w kolorze czekoladowo-brązowym z większą zawartością kakao, które nie wymagają żadnych dodatkowych substancji słodzących. W ten sposób uzyskasz wszystkie korzyści zdrowotne bez spożywania zbyt dużej ilości dodatkowych kalorii.

Related Articles

Leave a Comment